O Balčiku

Město Balchik (česky Balčik, bulharsky Балчик) je jedním z nejstarších měst na pobřeží Černého moře, rozkládá se terasovitě v kopcích nad menším zálivem. Římský básník Ovidius obdivoval jeho krásu a nazval ho „Bílým městem“, což platí i dnes díky mnoha domům postaveným z bílého kamene a díky unikátním bílým vápencovým skalám, které obklopují město. Balčik si zachoval atmosféru černomořského přístavního městečka s bulharskými cenami a přátelskými obyvateli a je méně dotčen cestovním ruchem jako například sousední Albena nebo Zlaté písky. Starší (horní) část Balčiku je lemována úzkými uličkami a obchůdky, dolní část je již modernější.

V Balčiku žije přes 11 tisíc stálých obyvatel.

Přímo v Balčiku jsou pouze 2 menší pláže. Pobřeží Balčiku má kamenitý písek a dlouhá mola vybíhající do moře. Jedna pláž se nachází přímo v centru, druhá je situována u Paláce královny Marie poblíž botanické zahrady. Obě pláže mají pozvolný vstup do vody a jsou plně turisticky vybavené. Najdete zde půjčovny lehátek, bary, restaurace i nabídky vodních aktivit. Cena půjčení setu slunečníku a dvou lehátek je 20 BGN na den.

Dovolená v Balčiku je vhodná spíše pro ty, kteří chtějí skloubit plážovou dovolenou s poznáváním bulharského života a výlety do okolí. Nejnavštěvovanější atrakcí Balčiku je letní sídlo rumunské královny Marie s botanickou zahradou.

Dvě menší prodejny potravin jsou otevřeny většinou do půlnoci, nachází se ihned naproti apartmánu přes ulici, v nabídce mají vše od potravin po drogerii, dále místní speciality a kosmetiku z růží. 

Obchod Lidl se případně pro větší nákup nachází 4km od apartmánu (otevírací doba pondělí – neděle od 8:00 – 22:00). 

Hodně restaurací se nachází minutu chůze od apartmánu v uličce vedoucí k botanické zahradě (mají většinou v nabídce jídla lokální kuchyně, ale také mezinárodní včetně salátů, burgerů, těstovin, pizzy atd.). Další restaurace naleznete potom v centru města vzdálené cca 1km od apartmánu a dále potom na promenádě u pobřeží. Ceny jídla v restauracích jsou podobné cenám u nás, mnohdy levnější. Čerstvé ryby, mořské plody a zelenina jsou výborné, bulharská rajčata jsou chuťově prostě dokonalá 😊