Doprava Bulharsko Balčik

Doprava osobním automobilem do Balchiku je možná, vzdálenost je cca 1600 km přes Rumunsko, většinou po dálnicích. Cesta je ale zdlouhavá, časově zabere cca 20 hodin. Vzhledem k současným cenám paliv ale není úplně ekonomická. 

Další možností je dorazit letecky. Do Varny nejlevněji doletíte se společností Wizz Air, která provozuje přímé linky z Prahy i Vídně. Zpáteční letenka se dá pořídit v určitých termínech kolem 3.000 Kč – 4.000 Kč. Doba letu do Varny činí 1:50 hodiny. Apartmán se nachází cca 50km od letiště Varna.

Z letiště je možné vzít si taxi přímo před budovou terminálu (oblíbené jsou společnosti Hippo Taxi a Triumph Taxi), cena k apartmánu vyjde přibližně kolem 50 BGN (kolem 700 Kč). Pozor – někteří taxikáři přijímají eura, to není ale zatím v Bulharsku dovoleno a vyjde vás to 2x dráž, pokud by navíc řidič nepřepočítal platným kurzem eur x lev. Proto je ideální mít s sebou rovnou BGN, případně směnit eura za BGN ihned ve směnárně nebo vybrat BGN z automatu na letišti.

Případně je možná rezervace dopředu přes stránku aroundbulgaria.comCena kolem 35 eur, vyplní se formulář včetně čísla letu a další údaje. 

Dále lze využít půjčení automobilu na celý pobyt.

Hodně využívanou a oblíbenou společností je TOP RENT-A-CAR kde je možné si dle termínu příletu automobil zarezervovat a poté jej vrátit na terminál před vaším odletem. Dle druhu vozu (combi, SUV atd.) se ceny pohybují přibližně jako u nás kolem 1.000 Kč – 1.500 Kč/den. Společnost toprentacar.bg má kontaktní kancelář také v Balchiku, je tedy možné si auto půjčit v průběhu pobytu na výlety po okolí (dobré je ale s předstihem rezervovat). 

Další autopůjčovnou je CarHire (https://carhire-varna.com), půjčovny Europcar, Sixt, Hertz naleznete případně přímo v příletové části letiště.

Případně potom z Varny (centrum města je cca 9km od letiště) jezdí do Balchiku autobusy a mikrobusy – cesta trvá cca 50 minut. Do Varny jezdí z letiště (přímo před Terminálem 2) každých 15 minut linka autobusu č. 409 (jízdenka se kupuje přímo u řidiče, stojí 3 BGN = cca 40 Kč na osobu), doba jízdy do centra Varny cca 20min.

Po příjezdu budete ubytováni správcem komplexu, dostanete klíče od apartmánu a případně také dálkové ovládání pro možnost parkování v komplexu.